Ağız ve Diş Sağlığımız


Diş eti kanamalarını hafife almayın!

Diş eti kanamaları herkes tarafından şikayet edilen ciddi bir rahatsızlık belirtisidir. Genellikle dikkate alınmayan bu durum sonucunda dişler kaybedilme tehlikesi taşımaktadır. Genellikle diş fırçalama sırasında, yemek yerken yada sabah kalktığınızda kendisini belli eden bir durumdur. Diş eti problemleri yanlızca dişleri değil diğer vücut organlarını da tehdit etmektedir. Diş etlerinde bulunan iltihaplanma sindirimin ağızda başladığı düşünüldüğünde mide ve diğer organlara burada bulunan bakterilerin ne kadar zarar verebileceği kaçınılmayacak bir gerçektir.
Yapılan araştırmalar sonucunda ağız ve diş yapısının sağlıklı olmayan bireylerde vücut sağlığının da korunamadığı ortaya çıkmıştır. Şunu kesinlikle unutmamamız gerekir. Diş eti ile ilgili bir probleminiz oluştu ise bu mutlaka dişlerinize yansıyacaktır. Dişler üzerinde işlem yapılabilmesi için öncelikli olarak diş eti sağlığı aranır. Eğer diş etleri sağlıklı değil ise dişlerde sağlıklı olamayacağı için mutlaka diş eti sağlığınıza özen göstermelisiniz.
Diş eti sağlığımızı nasıl korumalıyız ?
Diş etlerinin sağlıklı olduğunu veya olmadığını görünümünden anlarız. Eğer diş etleriniz sıkı, pembe ve açık renkte aynı zamanda mat görünümde ise diş etleriniz sağlıklıdır. Bunun tam tersi durumlarda kırmızı, mor, gevşet (dişi sıkmayan), sürekli kanayan bir diş etine sahipseniz ciddi diş eti problemleriniz var demektir. Diş etleri dişlerin sağlığını koruyan bir etkisi vardır. Dişi sımsıkı sarar.
Diş etleri neden kanar ?
Diş etleri belirli durumlarda kanama yaparlar. Özellikle sağlıksız olan diş etleri her durumda kanayabilirler. Diş etlerinin kanama yapmasının en büyük nedenleri sağlıksız olması, diş etlerinin iltihaplanması yada bir travmaya maruz kalmasıdır. Genel olarak diş etlerinin kanama sebepleri;
– Dişler fırçalanırken dişlerin ve diş etlerinin doğru bir şekilde fırçalanmamasından dolayı kanama oluşabilir.
– Uzun süre diş bakımının yapılmaması dişler üzerinde bakteri plaklarının oluşmasına neden olur. Bu bakteri plakları zamanla diş eti yukarıya doğru çeker. Siz dişlerinizi fırçalarken oluşan kanama gözlemlenebilir. Bazı durumlarda durup dururken de bakteri plakları diş etlerinin kanamasına neden olur.
Diş eti hastalıklarının en önemli belirtisi nedir ?
Diş eti hastalıklarının en önemli belirtisi diş etlerinin kanamasıdır. Eğer diş etleriniz sağlıklı ise kanamaz. Her gün bakımı gerçekleştirilen düzenli olarak dişlerin fırçalanması ve diş hekimi kontrolleri diş etlerinin sağlıklı olmasını ve fırçalarken kesinlikle diş etlerinin kanamamasını sağlar. Fakat dişlerin bir kaç gün bakımının yapılmaması ve fırçalanmaması diş etlerinin hemen kanamasına neden olur. Bu nedenle diş bakımı, kontrolleri ve diş fırçalama işlemleri günlük olarak mutlaka gerçekleştirilmelidir.
Diş eti hastalıkları tedavi edilmediğinde ne olur ?
Diş eti kanamalarının dikkate alınmaması ve tedavinin gerçekleştirilmemesi diş plaklarının oluşmasına neden olur. Gingivitis dediğimiz diş eti hastalıklarının başlangıç evresi daha sonraki aşamalarda periodontitis adı verdiğimiz ileri derecede diş eti rahatsızlıklarına dönüşür. Sonuç olarak dişler sallanmaya ve dökülmeye başlar.
Diş etlerinin kanaması nasıl önlenir ?
Diş eti kanamalarının önlenmesi doğru ve sürekli bir diş bakımından geçer. Diş hekimi kontrolleri, diş bakımının gündelik olarak gerçekleştirilmesi, diş ipi kullanımı ve ağız gargarasının yapılması diş eti kanamalarının başlamadan önlenmesi demektir. 3 ve 6 aylık diş hekimi kontrolleri ile çok daha sağlıklı bir diş eti ve ağız yapısına sahip olabilirsiniz. Bu bakımlarda diş taşları temizlenerek diş eti problemlerinin ilerlememesi sağlanmış olur.
Diş eti sağlığının korunması ve devamlılığının sağlanması nasıl gerçekleştirilir ?
Diş eti sağlığının korunması demek dişlerinin de hem estetiğinin hemde fonksiyonelliğinin korunması demektir. Dişler ve diş etlerinde oluşabilecek bakteri plaklarını önlemenin ve sürekli olarak koruyabilmenin tek yolu günlük olarak gerçekleştirilecek diş bakımıdır. Günde en az iki kez olmak koşulu ile özellikle geceleri yatmadan önce dişlerin fırçalanması diş taşlarının oluşmasına da engel olacaktır.
Her birey genç yada yaşlı 6 ayda bir olmak koşulu ile mutlaka diş hekimi kontrollerini gerçekleştirmek zorundadır. Ülkemizde olması gereken bu kontroller eğitim seviyesinin de düşük olması nedeni ile tam olarak bilinmemekte ve gerçekleştirilmemektedir. Ülkemizde bulunan nüfusun %90 nında diş eti problemleri vardır. Bu insanların ise kendisinde diş eti rahatsızlığı olup olmadığı hakkında haberi bile yoktur.
Diş fırçalarken dişlerim kanıyor ne yapmam gerekir ?
Çoğu kişinin yaptığı en büyük hatalardan birisi diş fırçalarken diş etlerinin kanaması ile beraber bir daha dişlerini fırçalamamalarıdır. Diş etleri kanıyor diye iş fırçalama işlemini bırakan kişilerde diş eti hastalıkları daha fazla ilerliyor. Oysa ki diş etlerinin kanaması oluşan diş plaklarından dolayıdır. Bu plakların ise mutlaka temizlenmesi, oluşan diş taşlarının mutlaka bir diş hekimi tarafından kontrol edilmesi ve giderilmesi gerekmektedir.
Sağlıklı diş ve diş etleri için diş bakım ürünleri nasıl seçilmelidir ?
Sağlıklı diş ve diş etleri için doktorunuzun sizlere önereceği diş bakım ürünlerini kullanmanız gerekir. Eğer diş eti kanamalarınız varsa yapılması gereken ilk iş bir diş hekimine başvurmak olacaktır. Diş hekiminiz öncelikli olarak dişler üzerinde oluşan diş plaklarını temizleyecek daha sonra sizlere bir takım önerilerde bulunacak bu öneriler kullanacağınız diş bakım ürünleri, nasıl diş bakımı yapılır, dişler nasıl fırçalanır vb. örneklendirmelerle ilgili olacak. Doktorunuzdan almış olduğunuz bilgileri harfiyen uyguladığınızda sağlıklı dişlere ve diş etlerine sahip olabilirsiniz.
Diş eti hastalıkları nasıl belli olur ?
– Diş eti hastalıklarının en belirgin özelliklerinden birisi diş etlerinin kanamasıdır. Diş etleri dişlerinizi fırçalarken yada kendiliğinden kanama yapar. Bu kanamalar diş eti hastalığınızın olduğunun habercisidir.
– Diş etlerinde oluşan iltihaplanmalar ağızda kötü koku oluşmasına neden olur. Bu durum diş etlerinizde problem olduğunu gösterir.
– Ağızda oluşan kötü tat diş etlerinizin iltihaplandığının belirtisidir.
– Diş etlerinizde oluşan kızarıklıklar ve şişlikler iltihaplanma belirtisidir. Sanki bastırdığınızda kan akacakmış gibi hissedersiniz.
– Diş eti iltihaplanmaları ve diş eti çekilmeleri zamanla dişlerin sallanmasına neden olur. Dişleriniz sallanıyorsa diş eti sorunlarınızın olduğunu düşünebiliriz.
– Diş etlerinde kaşıntı oluşması ve hassasiyetlerin oluşması diş eti iltihaplanmasının belirtileridir.
Ben nasıl sağlıklı diş etlerine sahip olabilirim ?
Sürekli olarak diş etleriniz kanıyorsa, ağzınızda çürükleriniz varsa, diş eti çekilmeniz varsa, ağzınız kokuyorsa yapmanız gereken ilk iş bir diş hekimine başvurmak olacaktır. Diş hekiminiz öncelikli olarak dişler üzerinde oluşan diş plaklarını temizleyecek daha sonra sizlere bir takım önerilerde bulunacak bu öneriler kullanacağınız diş bakım ürünleri, nasıl diş bakımı yapılır, dişler nasıl fırçalanır vb. örneklendirmelerle ilgili olacak. Doktorunuzdan almış olduğunuz bilgileri harfiyen uyguladığınızda sağlıklı dişlere ve diş etlerine sahip olabilirsiniz.


Ağız ve diş sağlığımız ile ilgili makaleler

Gelin, gülüşünüzü tasarlayalım

Devamını Gör

Görünmeyen diş teli uygulaması yaygınlaşıyor

Devamını Gör

Diş Duş'u

Devamını Gör

Güzel bir gülüşe sahip olabileceğiniz uygulamalar

Devamını Gör

3D implant ile sabit dişlere kavuşmak

Devamını Gör

Ortodonti Çapraşık Diş Tel Tedavisi

Devamını Gör

Stres kaynaklı diş gıcırdatma dişlere zararlar

Devamını Gör

Diş eti kanamalarını hafife almayın!

Devamını Gör