Ağız ve Diş Sağlığımız


3D implant ile sabit dişlere kavuşmak

Diş implantlarının, kaybedilen dişlerin yerine, çene kemiği içine yerleştirilen ve kemik ile kaynaşarak, doğal diş kökü görevi üstlenen parçalardır. Doku dostu olan titanyum metalinden üretilir. İmplantın amacı eksik diş boşluğu olan bölgelerde bu eksikliği gidermektir. İmplant destekli dişleriniz doğal dişlerinizden ayırt edilemeyecek kadar doğal görünebilir. Teknoloji ile beraber implant tedavileri güvenli ve rahat bir hale gelmiştir, implant yaptıran bir bireyin dikkat etmesi gereken 3 önemli konu vardır ve bu konular implant yaptırılmadan önce iyi incelenmelidir.
1- İmplant tedavisi yapacak hekimin bu tedavi konusunda bilgisinin ve becerisinin olması gerekir. Hekim kendini bu alanda geliştirmiş olmalı. Düzgün yapılan bir implant bireyi rahat ettirebilir ancak iyi yapılmamış bir implant kişiye uzun seneler zorluk yaşatacaktır.

2- Diş hekiminizin kullandığı implantın markası ve menşeyi çok önemlidir. Bireyin implant yaptırmadan önce diş hekimine hangi firmanın implantını ve o firmanın hangi ürününü kullanacağını sorması ve internet ortamında o ürünü araştırması gerekir.

3- Hekimin implant yapılacak vakayı iyi planlaması gerekir. Özellikle ağızda hiç diş olmayan vakalarda planlama çok önemlidir. Günümüzde planlamada 3 boyutlu tomografilerden ve özel programlardan yararlanılır.

Bilgisayar destekli implant yöntemi ile hangi tür implantın, hangi noktaya, hangi açıyla ve hangi derinlikte yerleştirileceği, operasyon öncesinde bilgisayarda 3 boyutlu simülasyonlarla tasarlandığını belirten Dr. Çağdaş Kışlaoğlu, dijital ortamda yerleştirildiğini kaydediyor

Daha implantlar yapılmadan bilgisayar ortamında dişlerin yüze göre tasarımı yapılmakta ve bu dişler CAD-CAM yani bilgisayar destekli tasarım bilgisayar destekli üretim teknikleri ile metal desteksiz porselenlerden üretilmekte. İmplantlar o şablona uygun olarak yapılıp dişler takılıyor. Bu duruma kişinin uygun olup olmadığını saptamak için hekimin detaylı bir inceleme yapması gerekiyor. Eğer kemik kalitesi uygun değil ise implantları uyguladıktan sonra bir süre bekleyip dişi yapmak gerekebilir.

Ağız içi laser lehimleme yöntemi
Bireyler tüm dişlerini kaybetmiş ve hareketli protezler kullanmak zorunda kalmış olabilir. Hareketli protez kullanan bireylerin yaşam kalitesi önemli oranda düşebilmektedir. Kişinin kendine olan güveni azalabilir ve her istediğini yiyemediği için hayattan aldığı keyif azalabilir. İmplantlar ağız içinde tel ile birbirilerine bağlandıkları için birbirlerinden güç alırlar ve üzerine yakın zamanda diş yapmak mümkün olabilir.

Kemik desteği iyi olmayan kişilerde implant yapılabilir mi?
Ağızda çeşitli nedenlerle dişlerini kayıp etmiş kişilerin zaten kemik desteği azalmış durumdadır. Diş çekimini takiben diş boşluğunun bir sene içinde doldurulması gereklidir. Çünkü dişler dinamik bir denge içerisindedir ve denge bozulduğu zaman sadece çekilen diş değil çevresindeki dişlerde de şekil ve yer değişir. Kemik yeterli olmadığı durumlarda ya kişinin kendi ağzının başka bölgelerinden kemik alınır ya da kemik tozları ile bölgedeki kemik yapılandırılabilir. İmplant tedavisi 18 yaşından itibaren kişinin büyüme gelişimi tamamlandıysa yapılabilir.


---
İmplantlar çene kemiğinizin erimesini engelliyor

Dünyada yaklaşık 45 yıldır ülkemizde de 25 seneyi aşkın bir süredir implant diş uygulamalarının başarı ile yapıldığını belirten Dt. Selçuk Özbölük; kişiye sağladığı konfor, estetik görünüm, çene kemiği erimesini durduran bir çözüm olması ve sağladığı diğer avantajlar düşünüldüğünde, implantın eksik diş tedavisinde uygulanan en doğru ve tatmin edici çözüm olduğunu söyledi.
İmplantın, hem estetik hem fonksiyonel açıdan doğal dişe en yakın tedavi yöntemi olduğunu söyleyen Dt.  Özbölük “İmplant; çeşitli nedenlerle kaybedilen dişlerin yerine çene kemiğine yerleştirilen yapay titanyum diş kökleridir. İnsan sağlığının korunmasında çok önemli faydaları bulunmakla birlikte bunlardan en önemlisi çene kemiğinde erimeyi durdurmasıdır. Şöyle ki; diş köklerimiz, dişlerimiz ile desteklendiğinden eksik dişimizin olduğu durumlarda desteğini yitiren çene kemiğinde erime meydana gelir. Eksik dişimizin yerine gelen implant, çene kemiğimizi destekleyerek kemik erimesine mani olur. İmplant harici yapılan hiçbir protez, diş köklerinin yerini alamaz ve implant yapılmadığı sürece kemik erimesi devam edeceğinden ne protez ne de köprü yapımı erimeyi durdurmayacaktır. Ancak implant tedavisiyle implantın diş kökü vazifesi görmesi sağlanarak  kemik erimesinin önüne geçilir” dedi.

Dental implantlar ilk bakışta pahalı bir tedavi olarak bilinse de, kişiye sağladığı konfor, estetik görünüm, komşu dişlere zarar verilmeden yapılan protezler ve daha birçok sağladığı avantaj düşünüldüğünde implantın en doğru ve tatmin edici çözüm olduğunu söyleyen Özbölük; “İmplantların ömür boyu ağız içinde sorunsuz kaldığı gözlemlenmiştir. Ancak, implantların ömrünün uzunluğunu etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Bunların başında hastanın ağız hijyenine ne kadar önem verdiği gelir. Doğru ağız bakımı ile implantlarınız ömür boyu sizin rahatça gülmenizi, konuşmanızı ve yemenizi sağlayacaktır” dedi.

İmplantın güvenli bir tedavi olduğuna değinen Özbölük; “Son yıllarda sıklıkla kullanılan bir tedavi yöntemi olan implant uygulamaları sonrasında birçok hasta aynı gün sosyal hayata dönebilmektedir. İmplant tedavisinin ikinci aşaması implant üstüne yapılacak protezlerdir. Operasyondan sonra implantın çene kemiği ile bütünleşmesi için 2-4 ay kadar beklenmesi gerekmektedir. İmplant üstü protezler, geleneksel protezlere oranla daha iyi çiğneme ve konuşma fonksiyonu sağlarken diğer protezlere oranla çok daha estetik görünüme de sahiptir”dediAğız ve diş sağlığımız ile ilgili makaleler

Gelin, gülüşünüzü tasarlayalım

Devamını Gör

Görünmeyen diş teli uygulaması yaygınlaşıyor

Devamını Gör

Diş Duş'u

Devamını Gör

Güzel bir gülüşe sahip olabileceğiniz uygulamalar

Devamını Gör

3D implant ile sabit dişlere kavuşmak

Devamını Gör

Ortodonti Çapraşık Diş Tel Tedavisi

Devamını Gör

Stres kaynaklı diş gıcırdatma dişlere zararlar

Devamını Gör

Diş eti kanamalarını hafife almayın!

Devamını Gör