Ağız ve Diş Sağlığımız


Görünmeyen diş teli uygulaması yaygınlaşıyor

Görünmeyen diş teli uygulaması yaygınlaşıyor
İş hayatında ya da gündelik hayatta çarpık dişlerini saklamaya çalışanlara, diş teli takmayı estetik kaygı nedeniyle erteleyenlere lingual ortodonti tedavisi yeni bir alternatif sunuyor. Tedavi, dişlerin iç tarafına yapıştırılan tellerle yapılıyor. İç yüzeylere yapıştığı için görünmeyen bu tellerle dişlerdeki çarpıklıklar düzeltilirken, ağzın görünümü doğal ve estetik kalıyor.Yıllarca görüntüsü nedeniyle diş teli takmayı erteleyenler, lingual ortodonti yöntemi sayesinde diş telleriyle barışıyor. Gülüşlerin görünmeyen tellerle güzelleşmesini sağlayan lingual ortodonti tedavi yöntemini özellikle erkekler tercih ediyor. Okan Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Arzu Arı Demirkaya, klasik ortodontik tedavi yaptıran erişkin bireyler arasında erkeklerin oranının yüzde 10’da kaldığını söylerken, lingual tedavi yaptıranlar arasında ise bu oranın yüzde 40’ı bulduğunun altını çiziyor. Demirkaya “Klasik diş tellerini takmayı bir türlü kendine yakıştıramayan, öte yandan dişlerini kestirip kaplatmayacak kadar da bilinçli olan genç ve orta yaşlı erkekler için bu tedavi en uygun seçenek olarak öne çıkıyor” diye konuşuyor.
Eskiden kişiyi rahatsız etmeyecek kadar hafif olan dişlerdeki çapraşıklığın, yıllar içinde çiğneme kuvvetlerinin ve 20 yaş dişlerinin de etkisiyle gitgide artar, herhangi bir tedavi yöntemine başvurmayanların orta yaşlara geldiğinde artık iyiden iyiye bozuk bir diş yapısına sahip olur: Çapraşıklığın en çok artış gösterdiği bölge alt ön dişler bölgesidir. Yıllar geçtikçe konuşurken ve gülerken alt dişlerimiz daha çok görünür hale gelir. Bu süreçte, uzun zamandır ertelenen diş estetiğinin düzeltilmesi insanın kendini daha iyi hisetmesini de sağlar. Lingual ortodonti tedavisinde kullanılan görünmeyen teller yalnızca erkeklerin değil, kadınların, çocukların ve ergenlerin de tedaviye olumlu yaklaşmalarına neden oluyor. Bu tedavi, diş teli takma kararını almayı kolaylaştırıyor.
Ortodontik tedaviniz doktorunuzla sizin aranızda bir sır olarak kalabilir
Tedavi dişlerin iç taraflarına yapıştırılan tellerle yapılıyor. İç yüzeylere yapıştığı için görünmeyen bu tellerle dişlerin çapraşıklıkları düzeltilirken, ağzın görünümü son derece doğal ve estetik kalıyor. Bu yolla ortodontik tedaviniz doktorunuzla aranızda bir sır olarak kalabiliyor. Bu teknik geleneksel ortodontik tedavi yöntemine göre daha fazla özen ve detaylı çalışma gerektiriyor. Bu sebeple lingual tedavide uzmanlaşmış olan bir ortodontiste muayene olmalı ve lingual ortodontinin size uygun olup olmadığını öğrenmelisiniz.
 Tedavi süresi, dişlerin bozukluğuna bağlı olarak 6-24 ay arasında değişebilir. Doktorunuz sizin durumunuza uygun ayrıntılı bir tedavi planı yaparak bu plana göre tahmini tedavi sürenizi belirliyor. Ancak lingual tedavi geleneksel braketlerle yapılan tedaviye kıyasla birkaç ay daha uzun sürebilir. Diş tellerine alışma aşamasında yaşanan konuşma değişiklikleri de lingual ortodonti tedavisi ile en aza indirgeniyor. Günümüzde kullanılan lingual braketlerin çok daha yassı olduğu için bu rahatsızlığın da en aza indiriyor: 

---------------------------------------- oOo-------------------------------------

Diş eğriliği ortodonti tedavisi ne zaman yapılmalıdır ?
Ortodonti tedavisi diş eğriliği, diş çarpışıklıkları, çene problemleri ve diziliş bozukluklarını düzelten bir bilim dalıdır. Buradaki amaç eğri olan kemikleri düzeltmektedir. Bu nedenle uluslararası platformlarda bu branşa için çene ve yüz ortopedisi adıda verilebilmektedir.
Diş eğriliği tedavisinde yaş sınırı varmıdır ?
Eğri diş tedavilerinde bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Burada istenen şart bölgede sağlıklı diş ve çevre dokunun var olmasıdır. Eğer dişler ve dokular sağlıklı ise her yaştaki kişiye eğri diş tedavisi uygulanabilmektedir.
Eğri diş tedavisini diş hekimleri yapabilir mi ?
Diş hekimleri sınırlı bir alanda ortodonti tedavisi uygulayabilirler. Fakat bu tedaviyi bir ortodonti uzmanının gerçekleştirmesi gerekmektedir.
Eğri diş tedavilerinde diş bu eğriliğe neden olan dişler çekilmesi gerekir mi ?
Genellikle diş çekimi en son uygulanan tedavi yöntemi olarak gerçekleştirilmektedir. Eğer 20 lik dişler bu eğtiliğe neden oluyor ise ortodonti uzmanı gerek gördüğünde 20 lik dişlerin çekilmelerini isteyebilir. Bunun dışında çekimli tedavi oranı oldukça düşüktür.
Eğri diş tedavilerinde görünmez braketler kullanılabilir mi ?
Son dönemlerde diş rengine benzeyen braketler sıklıkla kullanılmaktadır. Bu durum estetik açıdan kendisine sıkıntı yaratan bireyleri de rahatlattı.. Birde dişlerin arka bölgesinden uygulanan görünmeyen diş teli adı verilen tel tedavisi uygulanmaktadır. Buda estetik tedavi uygulamarından birisi..
Eğri diş tedavileri ne kadar sürüyor ?
Eğri diş tedavileri yaklaşık olarak 6 ay ile 2 sene kadar sürmektedir. Bu durum hastaya bağlı olmak koşulu ile değişmektedir. Bu süreç aynı zamanda doğru teşhis ve tedavi yöntemlerinin uygulanması ile kısalabilir yada uzayabilir.
Eğri diş tedavileri hastaya acı verir mi ?
Ağrıdan ziyade bu tedavide hastanın alışma süreci daha çok önem kazanmaktadır. Alışma sürecinde dişlerinde, dilinde, ağzında bir takım hassasiyetler oluşabilir. Bu hassasiyetlerde hastaya acı verebilir.
Eğri diş tedavilerinde alınan olumlu sonuç oranı nedir ?
Eğri diş tedavilerinin sonucu genellikle olumlu bitmektedir. İyi bir ortodonti tarafından uygulanan eğri diş tedavilerinde %100 yakın sonuç alınmaktadır.
Eğri diş tedavileri dişlere zarar verir mi ?
Diş bakımını doğru ve doktorunzun önerileri doğrultusunda gerçekleştirirseniz uygulanan tedavinin dişlere hiç bir zararı yoktur.
Eğri diş tedavi sonrasında yeniden bozulma olur mu ?
Eğri diş tedavisinin tamamlanması ile beraber ardından pekiştirme tedavisi uygulanır. Bu dönem sonrasında dişler çene kemiğinin tekrar sertleşmesi ile yerlerinde sabitleşirler. Bu durumun değişmesine neden olan tek etken 20 lik dişlerin çıkması ve yeniden diğer dişleri sıkıştırarak eğriliğe neden olmasıdır. Alınacak önlemlerle bu durum önceden kontrol altına alınabilir.
Eğri diş tedavisi sırasında diş bakımına oldukça önem gösterilmelidir
Eğri diş tedavisinde başarılı olmanın yegane şartlarından birisi dişlerin temiz tutulması, düzenli olarak fırçalanmasıdır. Doğru bir ağız hijyeni ile başarı oranı artacaktır. Eğer doğru bir bakım gerçekleşmezse bu tedavi sürecinde diğer dişlerinizde bu durumdan olumsuz etkileneceklerdir. Bu nedenle bu tedavide diş bakımıoldukça önemlidir.
Eğri diş tedavisini SGK karşılıyor mu ?
Üniversite hastaneleri ve SGK eğri diş tedavisini karşılıyor.


Ağız ve diş sağlığımız ile ilgili makaleler

Gelin, gülüşünüzü tasarlayalım

Devamını Gör

Görünmeyen diş teli uygulaması yaygınlaşıyor

Devamını Gör

Diş Duş'u

Devamını Gör

Güzel bir gülüşe sahip olabileceğiniz uygulamalar

Devamını Gör

3D implant ile sabit dişlere kavuşmak

Devamını Gör

Ortodonti Çapraşık Diş Tel Tedavisi

Devamını Gör

Stres kaynaklı diş gıcırdatma dişlere zararlar

Devamını Gör

Diş eti kanamalarını hafife almayın!

Devamını Gör