Çok Sorulan Sorular


20 ilk diş ağrısı kaç gün sürer

20 lik dişler kolay çürüyebilen ve kolay bir şekilde iltihaplanabilen dişlerdir. Diş hekimleri 20 lik dişlerde olsuşan mevcut sorulardan sonra bu dişlerin bir an evvel çekilmesini önerir. Bize en sık gelen sorulardan birisi de 20 lik diş ağrılarında neler yapılabilir ve bu ağrılar kaç gün sürer ?

20 lik yaş dişlerinin ağrı yapmasının birçok nedeni olabilir öncelikli olarak 20 lik dişlerde oluşan mevcut sorunların bulunması ve bu sorunların bir diş hekimi tarafından tedavi edilmesi gerekir. Yirmilik dişlerde oluşan sorunlar genellikle tedavi edilememekte ve diş hekimleri bu dişin bir an evvel çekilmesini istemektedir. Diş hekimlerinin yirmilik dişlerin çekimini istemesindeki en önemli nedenlerinden birisi diğer çevre dokulara ve diğer dişlerinde 20 lik dişte oluşan iltihaplanmadan zarar görmemesidir.

20 lik diş ağrısına evde ne yapılabilir ?
Yirmilik diş ağrısı çok can yakıcı ve insana acı veren bir ağrıdır. 17 yaşından itibaren çıkmaya başlayan yirmilik dişler çıkarken ayrı, iltihaplandığında ayrı bir ağrı vermektedir. Diş ağrısı hiçbir ağrıya benzemez oldukça sinir bozucu çene bölgesine vuran kulaklara vuran ve baş ağrısı yapan bir ağrıdır. 20 lik dişler iltihaplandığında kişiye oldukça acı verir en arkada bulunan 20 lik dişler çenede kendisine yeterli alan bulamadığında diğer dişleri de sıkıştırır bu sıkıştırma sonucunda diğer düzgün olan dişlerde de eğrilik oluşturur.

20 lik dişlerin çekilmesi

Genellikle 20 lik diş çekimleri ameliyatla sonuçlanan işlemdir. Diş damak içerisinden ameliyatla alınır ve 20 lik diş alındıktan sonra ağrı sonlanır. Bazı yirmilik dişler bölgede gömülü olduklarından dolayı ameliyatlar daha zor ve sıkıntılı geçer. Yirmilik dişler normal çıktıklarında yine normal diş gibi alınabilirken gömülü olduklarında ise mutlaka ameliyat ile çekilmek zorundadır. 20 lik dişler çıkarken bazı durumlarda kişi de ateşlenmeye şiddetli ağrılara ve baş ağrılarına neden olur.

20 lik dişlerin çürümesi
20 lik dişlerin çürümesi de oldukça şiddetli ağrılar oluşturur ve birçok sorunu beraberinde getiren bir durumdur. 20 lik dişlerin çürüdüğü oldukça zor anlaşılır. Bu dişler genellikle en arka bölgede olmalarından dolayı oluşan iltihaplar çok zor fark edilir ve fark edildiğinde ise iş işten geçmiş olur bu durumda 20 lik dişler kişide feci bir baş ağrısı ve çene kulak ağrılarına neden olur bazı durumlarda kişiler diğer dişlerde de ağrıyormuş gibi acılar oluşturur.

Diş hekimine gitmeyi ihmal etmeyin
Diş çürükleri ve diş iltihaplanmaları kalp rahatsızlıklarına da neden olabilmektedir özellikle yirmilik dişlerdeki ağrılar ve iltihaplanmalar kişide farklı hastalıkların oluşmasına da neden olabilmektedir. 20 lik dişlerde oluşan çürükler ve iltihaplar sonucunda diş hekiminiz kanal tedavisi ve dolgu tedavisi yapmayacaktır. Çünkü bu dişlerde oluşan çürük ve iltihaplanmaların tekrarlanabilme olasılığı çok yüksektir.

20 lik dişlerin çekilmesi ağrılı bir işlem midir ?
20 lik dişlerin çekilmesi ağrılı bir işlem değildir öncesinde yapılan anestezi uygulaması ile çekim işlemi sırasında kesinlikle ağrı veya sızı hissetmezsiniz yaklaşık olarak normal bir diş çekimi 30 saniye ile bir dakika arasında sürmektedir. Yirmilik dişlerin çekimi ise 5 dakika ile yarım saat arasında değişmektedir.

Yirmilik diş ağrıları için ne önerirsiniz ?
Doktorunuz yirmilik dişler için genellikle basit ağrı kesici ilaçlar önermektedir bitkisel olarak ise karanfil yağı diş ağrılarında oldukça etkilidir karanfil yağı aktarcılarda temin edebilirsiniz bir pamuk yardımıyla ağrıyan diş üzerine koyulabilir ve kısa sürede bu durum ağrıyı kesecektir. Fakat bu durum geçicidir mutlaka 20 lik diş iltihaplanmalarında veya çürüklerinde bir diş hekimine başvurmanız gerekmektedir.

20 lik diş çekimi sonrasında ağrılar ne kadar sürer ?
20 lik diş çekimi sonrası ağrılar bir veya iki hafta kadar devam edebilir. Bu normal bir süreçtir. Bu sürecin ardından ağrılarınız dinecek ve tamamen ortadan kalkacaktır

Diş ağrıları neden kaynaklanır ?

Diş ağrıları, dişlerin çürümesi, diş minesinin zarar görmesi, diş etlerinin iltihaplanması ve bunlara benzer nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Diş ağrıları hemen hemen herkesin başına gelen bir rahatsızlıktır. Diş ağrıları genellikle önemsenmeyen ağrılar olarak geçiştirilir. Ağrılar şiddetlenmediği sürece diş hekimine başvurulmaz. Fakat bu durum ile karşılaşmadan önce mutlaka düzenli olarak Diş Hekimi kontrolleri ile diş sağlığımız kontrol altına alınması gerekir.

Diş ağrılarının sebepleri nelerdir ?
Diş çürükleri, dişler üzerinde meydana gelen aşınmalar, diş eti hastalıkları, 20 lik diş çürümeleri, 20 lik diş iltihaplanması ve gömülü dişler en sık ağrıya neden olan rahatsızlıklardır.

Cevabı görmek için soru başlıklarını tıklayın