Çok Sorulan Sorular


Gülüş Estetiği / Gülüş Tasarımı

Gülüş estetiği birçok kişinin diş hekimine başvuru sebeplerinin başında gelmektedir. Hastalar dişlerinin genel estetiğinden memnun olmazlar, kendi tabirleriyle 'gülmeyi unuturlar'!  Bu tip durumlarda tabi ki kişilerin odaklandığı şey, ön bölgenin estetiği olmaktayken, çoğu zaman arka bölge çok daha kötü durumda olmaktadır.

Gülüşün yeniden düzgün ve uzun ömürlü olarak düzeltilebilmesi için, fonksiyonel ve aynı zamanda estetik bir tedavi planlama zorunluluk haline gelmektedir. Her zaman sadece dişlerinin 'görünen kısmı ile' ilgilenen bireylere söylediğimiz bir örnek var: Evde yangın varken, duvarları boyamak anlamsızdır! Gülüş tasarımını yaparken önce final görüntüyü planlamamız gerekmektedir. Bu uygulamaya GÜLÜŞ TASARIMI denmektedir. Bu uygulamanın bilgisayar ile dijital ortamda yapılması işlemine de DİGİTAL GÜLÜŞ TASARIMI denmektedir.  

Hastalar diş hekimlerine başvurduğunda birden çok sıkıntısı olabilir. Dişlerinde aşınmalar, eklemlerinde ağrılar, diş eksikliği, enfekte dişler... Bunların temel sebebi olarak ise, genetik faktörler, hijyen eksiklği,sistemik rahatsızlıklar,kullanılan ilaçlar …….gibi faktörleri sıralayabiliriz.  

Şu anda kişilere Diş Hekimliğinin farklı bir bölümüyle yaklaşım gösterilmektedir. Muayene sırasında ağızda, çenedeki eksiklikler tespit edilip öncelikli olanlar kişiye anlatılıp, gülüşünün planını yapıp, o plana uygun bir tedavi ile dişlerin genelini tedavi etmektir klasik prosedür. Şimdi bu olay dijital ortama taşındı;  sözle anlatmanın yanı sıra görsel olarak da hastaya anında işlemler bittikten sonra nasıl bir ağza sahip olacağı, nasıl gülümseyeceği hekimine ayıracağı birkaç saat içinde gösterebiliyor. Fotoğraflar ve videolar çekiliyor. Digital Smile Design yani Dijital Gülüş Tasarımı uygulaması yapılıyor. Sonrasında bütün tedaviler tamamıyla Dijital Diş Hekimliği ile Dijital olarak, Cad Cam teknolojileri ile yapılıyor.

Cevabı görmek için soru başlıklarını tıklayın